DTS20W25-19SD-LC
DTS20W25-19SD-LC
Part Number
DTS20W25-19SD-LC
Manufacturer
TE Connectivity Deutsch Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Data sheet
DTS20W25-19SD-LC.pdf
Category
Circular Connectors - Housings
Family
Series
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
    Specifications
    SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
    RoHSRoHS
    TypeFor Female Sockets
    Features-
    ShieldingShielded
    OrientationD
    Part StatusActive
    Contact Size12
    Contact TypeCrimp
    Shell FinishChromate over Cadmium
    Housing ColorOlive Drab
    Mounting TypePanel Mount
    Connector TypeReceptacle Housing
    Fastening TypeThreaded
    Shell MaterialAluminum Alloy
    Shell Size, MIL-
    Mounting FeatureFlange
    Primary Material-
    Ingress ProtectionEnvironment Resistant
    Number of Positions19
    Shell Size - Insert25-19
    Material Flammability Rating-
    RFQ Email
    SALES05@HKDCY.COM or Inquires online
    Related parts for DTS20W25-19SD-LC
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Description View
    C48-10R10-5S7-106 C48-10R10-5S7-106 DTS20W25-19SD-LC C48-10R10-5S7-106 Cinch Connectivity Solutions CONN RCPT HSNG FMALE 5POS PNL MT   Inquiry
    1422853 1422853 DTS20W25-19SD-LC 1422853 Phoenix Contact CONN 5POS SKT ANGLED M12 A-CODED   Inquiry
    1613726 1613726 DTS20W25-19SD-LC 1613726 Phoenix Contact CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE   Inquiry