AFD57-18-11PZ-6140
AFD57-18-11PZ-6140
Part Number
AFD57-18-11PZ-6140
Manufacturer
TE Connectivity Deutsch Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 11POS INLINE
Data sheet
AFD57-18-11PZ-6140.pdf
Category
Circular Connectors - Housings
Family
Series
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
    Specifications
    SeriesMIL-DTL-26482 G Series II, AFD
    RoHSRoHS
    TypeFor Male Pins
    FeaturesCoupling Nut
    ShieldingShielded
    OrientationZ
    Part StatusActive
    Contact Size16
    Contact TypeCrimp
    Shell FinishNickel
    Housing ColorSilver
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypePlug Housing
    Fastening TypeBayonet Lock
    Shell MaterialAluminum Alloy
    Shell Size, MIL-
    Mounting Feature-
    Primary Material-
    Ingress ProtectionEnvironment Resistant
    Number of Positions11
    Shell Size - Insert18-11
    Material Flammability Rating-
    RFQ Email
    SALES05@HKDCY.COM or Inquires online
    Related parts for AFD57-18-11PZ-6140
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Description View
    C48-10R10-5S7-106 C48-10R10-5S7-106 AFD57-18-11PZ-6140 C48-10R10-5S7-106 Cinch Connectivity Solutions CONN RCPT HSNG FMALE 5POS PNL MT   Inquiry
    1422853 1422853 AFD57-18-11PZ-6140 1422853 Phoenix Contact CONN 5POS SKT ANGLED M12 A-CODED   Inquiry
    1613726 1613726 AFD57-18-11PZ-6140 1613726 Phoenix Contact CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE   Inquiry