AFD50-20-41SX-LC
AFD50-20-41SX-LC
Part Number
AFD50-20-41SX-LC
Manufacturer
TE Connectivity Deutsch Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Data sheet
AFD50-20-41SX-LC.pdf
Category
Circular Connectors - Housings
Family
Series
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
    Specifications
    SeriesMIL-DTL-26482 G Series II, AFD
    RoHSRoHS
    TypeFor Female Sockets
    Features-
    ShieldingUnshielded
    OrientationX
    Part StatusActive
    Contact Size20
    Contact TypeCrimp
    Shell FinishNickel
    Housing ColorSilver
    Mounting TypePanel Mount
    Connector TypeReceptacle Housing
    Fastening TypeBayonet Lock
    Shell MaterialAluminum Alloy
    Shell Size, MIL-
    Mounting FeatureFlange
    Primary Material-
    Ingress ProtectionEnvironment Resistant
    Number of Positions41
    Shell Size - Insert20-41
    Material Flammability Rating-
    RFQ Email
    SALES05@HKDCY.COM or Inquires online
    Related parts for AFD50-20-41SX-LC
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Description View
    C48-10R10-5S7-106 C48-10R10-5S7-106 AFD50-20-41SX-LC C48-10R10-5S7-106 Cinch Connectivity Solutions CONN RCPT HSNG FMALE 5POS PNL MT   Inquiry
    1422853 1422853 AFD50-20-41SX-LC 1422853 Phoenix Contact CONN 5POS SKT ANGLED M12 A-CODED   Inquiry
    1613726 1613726 AFD50-20-41SX-LC 1613726 Phoenix Contact CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE   Inquiry