Y402551K0000Q9R Y402551K0000Q9R
Y402551K0000Q9R
Part Number
Y402551K0000Q9R
Manufacturer
Description
RES SMD 51K OHM 0.02% 1/2W 2010
Data sheet
Y402551K0000Q9R.pdf
Category
Chip Resistor
Family
Series
FRSM
    Specifications
    SeriesFRSM
    Part StatusActive
    Resistance51 kOhms
    Tolerance±0.02%
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    CompositionMetal Foil
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package2010
    Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
    Height - Seated (Max)0.025" (0.64mm)