RN73R2BTTD8060F50 RN73R2BTTD8060F50
RN73R2BTTD8060F50
Part Number
RN73R2BTTD8060F50
Description
RES 806 OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
RN73R2BTTD8060F50.pdf
    Part StatusActive
    Resistance806 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThin Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)