RN73R2BTTD62R6F50 RN73R2BTTD62R6F50
RN73R2BTTD62R6F50
Part Number
RN73R2BTTD62R6F50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Description
RES 62.6 OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
RN73R2BTTD62R6F50.pdf
Category
Chip Resistor
Family
Series
RN73R
    Specifications
    SeriesRN73R
    Part StatusActive
    Resistance62.6 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThin Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)