RK73B1FRTTBL245J RK73B1FRTTBL245J
RK73B1FRTTBL245J
Part Number
RK73B1FRTTBL245J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Description
RES 2.4M OHM 5% 1/32W 1005
Data sheet
RK73B1FRTTBL245J.pdf
Category
Chip Resistor
Family
Series
RK73-RT
    Specifications
    SeriesRK73-RT
    Part StatusActive
    Resistance2.4 MOhms
    Tolerance±5%
    Power (Watts)0.03W, 1/32W
    CompositionThick Film
    FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient±200ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Package / Case01005 (0402 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package1005
    Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max)0.006" (0.15mm)