RBHJR0100D
RBHJR0100D
Part Number
RBHJR0100D
Manufacturer
Description
RES 0.01 OHM 0.5% 1.5W NONSTAND
Data sheet
RBHJR0100D.pdf
Category
Chip Resistor
Family
Series
RBH
    Specifications
    SeriesRBH
    Part StatusActive
    Resistance10 mOhms
    Tolerance±0.5%
    Power (Watts)1.5W
    CompositionMetal Foil
    FeaturesCurrent Sense
    Temperature Coefficient±25ppm/°C
    Operating Temperature-65°C ~ 155°C
    Package / CaseNonstandard
    Ratings-
    Supplier Device Package-
    Size / Dimension0.295" L x 0.236" W (7.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)