MCT06030C2550FP500 MCT06030C2550FP500
MCT06030C2550FP500
Part Number
MCT06030C2550FP500
Manufacturer
Description
RES 255 OHM 1% 1/8W 0603
Data sheet
MCT06030C2550FP500.pdf
    Part StatusActive
    Resistance255 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    CompositionThin Film
    FeaturesAnti-Sulfur
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package603
    Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)