MCT06030C1204FPW00 MCT06030C1204FPW00
MCT06030C1204FPW00
Part Number
MCT06030C1204FPW00
Manufacturer
Description
RES 1.2M OHM 1% 1/8W 0603
Data sheet
MCT06030C1204FPW00.pdf
Category
Chip Resistor
Family
Series
MCT - Professional
    Specifications
    SeriesMCT - Professional
    Part StatusActive
    Resistance1.2 MOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    CompositionThin Film
    FeaturesAnti-Sulfur
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package603
    Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)