MCS04020C3659FE000 MCS04020C3659FE000
MCS04020C3659FE000
Part Number
MCS04020C3659FE000
Manufacturer
Description
RES 36.5 OHM 1% 1/10W 0402
Data sheet
MCS04020C3659FE000.pdf
    Part StatusActive
    Resistance36.5 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    CompositionThin Film
    FeaturesAnti-Sulfur
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package402
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.015" (0.37mm)