MCS04020C1024FE000 MCS04020C1024FE000
MCS04020C1024FE000
Part Number
MCS04020C1024FE000
Manufacturer
Description
RES SMD 1.02M OHM 1% 1/10W 0402
Data sheet
MCS04020C1024FE000.pdf
    Part StatusActive
    Resistance1.02 MOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    CompositionThin Film
    FeaturesAnti-Sulfur
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package402
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.015" (0.37mm)