M55342M01B274DRWSV M55342M01B274DRWSV
M55342M01B274DRWSV
Part Number
M55342M01B274DRWSV
Description
RES SMD 274 OHM 1% 1/20W 0502
Data sheet
M55342M01B274DRWSV.pdf
Category
Chip Resistor
Family
Series
Military, MIL-PRF-55342, RM0502
    Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0502
    Part StatusActive
    Resistance274 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±300ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Package / Case0502 (1406 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package502
    Size / Dimension0.055" L x 0.025" W (1.40mm x 0.64mm)
    Height - Seated (Max)0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations2
    Failure RateR (0.01%)