M55342K12B33J0MTSV M55342K12B33J0MTSV
M55342K12B33J0MTSV
Part Number
M55342K12B33J0MTSV
Description
RES SMD 33 OHM 5% 1/10W 0603
Data sheet
M55342K12B33J0MTSV.pdf
Series
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
    Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
    Part StatusActive
    Resistance33 Ohms
    Tolerance±5%
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package603
    Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max)0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations2
    Failure RateM (1%)