M55342K12B10A0RWI M55342K12B10A0RWI
M55342K12B10A0RWI
Part Number
M55342K12B10A0RWI
Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/10W 0603
Data sheet
M55342K12B10A0RWI.pdf
Series
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
    Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
    Part StatusActive
    Resistance10 Ohms
    Tolerance±0.1%
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package603
    Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max)0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations2
    Failure RateR (0.01%)