M55342H10B210ERWI M55342H10B210ERWI
M55342H10B210ERWI
Part Number
M55342H10B210ERWI
Description
RES SMD 210K OHM 1% 1/2W 1010
Data sheet
M55342H10B210ERWI.pdf
Series
Military, MIL-PRF-55342, RM1010
    Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1010
    Part StatusActive
    Resistance210 kOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Package / CaseNonstandard
    Ratings-
    Supplier Device Package1010
    Size / Dimension0.105" L x 0.100" W (2.67mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations2
    Failure RateR (0.01%)