M55342H09B560HRWS M55342H09B560HRWS
M55342H09B560HRWS
Part Number
M55342H09B560HRWS
Description
RES SMD 560K OHM 2% 1W 2512
Data sheet
M55342H09B560HRWS.pdf
    Part StatusActive
    Resistance560 kOhms
    Tolerance±2%
    Power (Watts)1W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Supplier Device Package2512
    Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
    Height - Seated (Max)0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations2
    Failure RateR (0.01%)