M55342H05B154DRWS M55342H05B154DRWS
M55342H05B154DRWS
Part Number
M55342H05B154DRWS
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES SMD 154 OHM 1% 0.225W 2208
Data sheet
M55342H05B154DRWS.pdf
Category
Chip Resistor
Family
Series
Military, MIL-PRF-55342, RM2208
    Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2208
    Part StatusActive
    Resistance154 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.225W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Package / CaseNonstandard
    Ratings-
    Supplier Device Package2208
    Size / Dimension0.230" L x 0.075" W (5.84mm x 1.90mm)
    Height - Seated (Max)0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations2
    Failure RateR (0.01%)