M55342H04B549ARWS M55342H04B549ARWS
M55342H04B549ARWS
Part Number
M55342H04B549ARWS
Description
RES SMD 549 OHM 0.1% 0.15W 1505
Data sheet
M55342H04B549ARWS.pdf
    Part StatusActive
    Resistance549 Ohms
    Tolerance±0.1%
    Power (Watts)0.15W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Supplier Device Package1505
    Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations2
    Failure RateR (0.01%)