M55342H03B270JRWS M55342H03B270JRWS
M55342H03B270JRWS
Part Number
M55342H03B270JRWS
Description
RES SMD 270 OHM 5% 1/5W 1005
Data sheet
M55342H03B270JRWS.pdf
    Part StatusActive
    Resistance270 Ohms
    Tolerance±5%
    Power (Watts)0.2W, 1/5W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Supplier Device Package1005
    Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations2
    Failure RateR (0.01%)