M55342E10B953ARWP M55342E10B953ARWP
M55342E10B953ARWP
Part Number
M55342E10B953ARWP
Description
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/2W 1010
Data sheet
M55342E10B953ARWP.pdf
Series
Military, MIL-PRF-55342, RM1010
    Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1010
    Part StatusActive
    Resistance953 Ohms
    Tolerance±0.1%
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±25ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Package / CaseNonstandard
    Ratings-
    Supplier Device Package1010
    Size / Dimension0.105" L x 0.100" W (2.67mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations2
    Failure RateR (0.01%)