M55342E05B750APWS M55342E05B750APWS
M55342E05B750APWS
Part Number
M55342E05B750APWS
Description
RES SMD 750 OHM 0.1% 0.225W 2208
Data sheet
M55342E05B750APWS.pdf
    Part StatusActive
    Resistance750 Ohms
    Tolerance±0.1%
    Power (Watts)0.225W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±25ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Supplier Device Package2208
    Size / Dimension0.230" L x 0.075" W (5.84mm x 1.90mm)
    Height - Seated (Max)0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations2
    Failure RateP (0.1%)