M55342E02B20B0RWS M55342E02B20B0RWS
M55342E02B20B0RWS
Part Number
M55342E02B20B0RWS
Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0505
Data sheet
M55342E02B20B0RWS.pdf
    Part StatusActive
    Resistance20 kOhms
    Tolerance±0.1%
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±25ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Supplier Device Package505
    Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations2
    Failure RateR (0.01%)