M55342E01B10B0RTS M55342E01B10B0RTS
M55342E01B10B0RTS
Part Number
M55342E01B10B0RTS
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/20W 0502
Data sheet
M55342E01B10B0RTS.pdf
Series
Military, MIL-PRF-55342, RM0502
    Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0502
    Part StatusActive
    Resistance10 kOhms
    Tolerance±0.1%
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±25ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Package / Case0502 (1406 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package502
    Size / Dimension0.055" L x 0.025" W (1.40mm x 0.64mm)
    Height - Seated (Max)0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations2
    Failure RateR (0.01%)