ESR18EZPF5623 ESR18EZPF5623
ESR18EZPF5623
Part Number
ESR18EZPF5623
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
RES SMD 562K OHM 1% 1/2W 1206
Data sheet
ESR18EZPF5623.pdf
Category
Chip Resistor
Family
Series
ESR
    Specifications
    SeriesESR
    Part StatusActive
    Resistance562 kOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    CompositionThick Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)