D55342H07B20B0RWI D55342H07B20B0RWI
D55342H07B20B0RWI
Part Number
D55342H07B20B0RWI
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206
Data sheet
D55342H07B20B0RWI.pdf
Category
Chip Resistor
Family
Series
Military, MIL-PRF-55342, RM1206
    Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
    Part StatusActive
    Resistance20 kOhms
    Tolerance±0.1%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations2
    Failure RateR (0.01%)