D55342E07B976ARTP D55342E07B976ARTP
D55342E07B976ARTP
Part Number
D55342E07B976ARTP
Description
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/4W 1206
Data sheet
D55342E07B976ARTP.pdf
    Part StatusActive
    Resistance976 Ohms
    Tolerance±0.1%
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    CompositionThin Film
    FeaturesMilitary, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±25ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Supplier Device Package1206
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.033" (0.84mm)
    Number of Terminations2
    Failure RateR (0.01%)