CRCW040257K6FKEDC CRCW040257K6FKEDC
CRCW040257K6FKEDC
Part Number
CRCW040257K6FKEDC
Description
RES 57.6K OHM 1% 1/16W 0402
Data sheet
CRCW040257K6FKEDC.pdf
Series
CRCW-C
    Specifications
    SeriesCRCW-C
    Part StatusActive
    Resistance57.6 kOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    CompositionThick Film
    Features-
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package402
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)