CRCW0402470RJNEE CRCW0402470RJNEE
CRCW0402470RJNEE
Part Number
CRCW0402470RJNEE
Description
RES SMD 470 OHM 5% 1/16W 0402
Data sheet
CRCW0402470RJNEE.pdf
Series
CRCW
    Specifications
    SeriesCRCW
    Part StatusActive
    Resistance470 Ohms
    Tolerance±5%
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    CompositionThick Film
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient±200ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    RatingsAEC-Q200
    Supplier Device Package402
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)