CRCW0402287RFKEDC CRCW0402287RFKEDC
CRCW0402287RFKEDC
Part Number
CRCW0402287RFKEDC
Description
RES 287 OHM 1% 1/16W 0402
Data sheet
CRCW0402287RFKEDC.pdf
Series
CRCW-C
    Specifications
    SeriesCRCW-C
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Resistance287 Ohms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    CompositionThick Film
    Features-
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package402
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)