VJ1206Y471MXAPW1BC VJ1206Y471MXAPW1BC
VJ1206Y471MXAPW1BC
Part Number
VJ1206Y471MXAPW1BC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 470PF 50V X7R 1206
Data sheet
VJ1206Y471MXAPW1BC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance470pF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)