VJ1206Y274MXJRW1BC
VJ1206Y274MXJRW1BC
Part Number
VJ1206Y274MXJRW1BC
Description
CAP CER 0.27UF 16V X7R 1206
Data sheet
VJ1206Y274MXJRW1BC.pdf
    Part StatusActive
    Capacitance0.27µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.041" (1.05mm)