VJ1206Y223KXJPW1BC VJ1206Y223KXJPW1BC
VJ1206Y223KXJPW1BC
Part Number
VJ1206Y223KXJPW1BC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 1206
Data sheet
VJ1206Y223KXJPW1BC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance0.022µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)