VJ1206Y151KXBPW1BC VJ1206Y151KXBPW1BC
VJ1206Y151KXBPW1BC
Part Number
VJ1206Y151KXBPW1BC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 150PF 100V X7R 1206
Data sheet
VJ1206Y151KXBPW1BC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance150pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)