VJ0805Y822MXJPW1BC VJ0805Y822MXJPW1BC
VJ0805Y822MXJPW1BC
Part Number
VJ0805Y822MXJPW1BC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 8200PF 16V X7R 0805
Data sheet
VJ0805Y822MXJPW1BC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance8200pF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)