VJ0805Y682KXAMC VJ0805Y682KXAMC
VJ0805Y682KXAMC
Part Number
VJ0805Y682KXAMC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 6800PF 50V X7R 0805
Data sheet
VJ0805Y682KXAMC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance6800pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)