VJ0805Y562KXBAP VJ0805Y562KXBAP
VJ0805Y562KXBAP
Part Number
VJ0805Y562KXBAP
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 5600PF 100V X7R 0805
Data sheet
VJ0805Y562KXBAP.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance5600pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)