VJ0805Y333JXXPW1BC VJ0805Y333JXXPW1BC
VJ0805Y333JXXPW1BC
Part Number
VJ0805Y333JXXPW1BC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0805
Data sheet
VJ0805Y333JXXPW1BC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance0.033µF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated25V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)