VJ0805Y272KXAPW1BC VJ0805Y272KXAPW1BC
VJ0805Y272KXAPW1BC
Part Number
VJ0805Y272KXAPW1BC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 2700PF 50V X7R 0805
Data sheet
VJ0805Y272KXAPW1BC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance2700pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)