VJ0805Y152KXAAC VJ0805Y152KXAAC
VJ0805Y152KXAAC
Part Number
VJ0805Y152KXAAC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805
Data sheet
VJ0805Y152KXAAC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance1500pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)