VJ0805Y104MXJAT
VJ0805Y104MXJAT
Part Number
VJ0805Y104MXJAT
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805
Data sheet
VJ0805Y104MXJAT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance0.1µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)