VJ0805V105ZXJPW1BC VJ0805V105ZXJPW1BC
VJ0805V105ZXJPW1BC
Part Number
VJ0805V105ZXJPW1BC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 1UF 16V Y5V 0805
Data sheet
VJ0805V105ZXJPW1BC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance1µF
    Tolerance-20%, +80%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientY5V (F)
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)