VJ0805A182JXJPW1BC VJ0805A182JXJPW1BC
VJ0805A182JXJPW1BC
Part Number
VJ0805A182JXJPW1BC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 1800PF 16V C0G/NP0 0805
Data sheet
VJ0805A182JXJPW1BC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance1800pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)