VJ0603Y473JXJAP VJ0603Y473JXJAP
VJ0603Y473JXJAP
Part Number
VJ0603Y473JXJAP
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603
Data sheet
VJ0603Y473JXJAP.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance0.047µF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.038" (0.97mm)