VJ0603Y391KXAAP VJ0603Y391KXAAP
VJ0603Y391KXAAP
Part Number
VJ0603Y391KXAAP
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 390PF 50V X7R 0603
Data sheet
VJ0603Y391KXAAP.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance390pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.038" (0.97mm)