VJ0603Y273JXQPW1BC VJ0603Y273JXQPW1BC
VJ0603Y273JXQPW1BC
Part Number
VJ0603Y273JXQPW1BC
Description
CAP CER 0.027UF 10V X7R 0603
Data sheet
VJ0603Y273JXQPW1BC.pdf
    Part StatusActive
    Capacitance0.027µF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated10V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.034" (0.87mm)