VJ0603Y222KXXAP VJ0603Y222KXXAP
VJ0603Y222KXXAP
Part Number
VJ0603Y222KXXAP
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 2200PF 25V X7R 0603
Data sheet
VJ0603Y222KXXAP.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance2200pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated25V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.038" (0.97mm)