VJ0603Y182JXXAC VJ0603Y182JXXAC
VJ0603Y182JXXAC
Part Number
VJ0603Y182JXXAC
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 1800PF 25V X7R 0603
Data sheet
VJ0603Y182JXXAC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance1800pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated25V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.038" (0.97mm)