VJ0603Y103MXBAP VJ0603Y103MXBAP
VJ0603Y103MXBAP
Part Number
VJ0603Y103MXBAP
Manufacturer
Vishay Vitramon
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
Data sheet
VJ0603Y103MXBAP.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
VJ
    Specifications
    SeriesVJ
    Part StatusActive
    Capacitance10000pF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.038" (0.97mm)