VJ0603H562JXAAC
VJ0603H562JXAAC
Part Number
VJ0603H562JXAAC
Description
CAP CER 5600PF 50V X8R 0603
Data sheet
VJ0603H562JXAAC.pdf
    Part StatusActive
    Capacitance5600pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX8R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesHigh Temperature
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.036" (0.92mm)